SOCIÁLNÍ SÍTĚ Zlín


Marketing na sociálních sítích


Jsou fenomén této doby. Pokud tam nejste, neexistujete. Reklama na nich je povinnost. Ano, tohle všechno jsou mýty, které chodí o stránkách, které si získaly dnešní svět. Jsou to sociální sítě. Nepopiratelně mohou být skvělý komunikační kanál pro marketingové aktivity na podporu vaší činnosti. Nejsou však (všechny) pro každého. Podívejme se na to proč.

Co jsou to sociální sítě


Předtím, než si řekneme, jaký prostor a případné výhody pro vás znamenají sociální sítě z pohledu marketingu, řekneme si, co vlastně sociální sítě jsou nebo nejsou. Nejsou to klasické internetové stránky, jsou to internetové aplikace – programy ( nebo chcete-li software ) . Proto vyžadují specifický přístup. Jsou charakteristické především těmito vlastnostmi :

 • Představují prostor pro konverzaci
 • Poskytují možnost sdílení obsahu
 • Nabízejí prostor pro publikování obsahu tvořeného jejich uživateli
 • Podporují vzájemnou participaci uživatelů na tvorbě obsahu

Kombinace těchto vlastností pak dává prostor aktivitám a funkcím jako budování vztahů, distribuce obsahu tvořeného uživateli, hodnocení a značení obsahu a samozřejmě zábavě. V souvislosti s uživatelským obsahem je třeba připomenout, že se nejedná pouze o textový obsah, ale také o fotografie a videa.

Marketing a reklama na sociálních sítích


Funkce, které běžně nabízejí sociální sítě pro potřeby marketingu, představují seriózní a důležitý reklamní kanál, kterým je možno velmi přesně cílit marketingové aktivity. Možnost přesného cílení na základě poměrně přesných sociodemografických parametrů nabízí prostor pro velmi efektivní reklamní kampaně.

Na druhé straně možnost vytvoření profilu pro komerční i nekomerční účely představuje PR kanál, kterým je možno získat a vytvořit komunitu vašich fanoušků . Stránka profilu je pak místem, kde je možné velmi efektivně a operativně komunikovat všechny relevantní aktivity. Kromě toho, že se vaše zprávy automaticky zveřejní v profilech vašich fanoušků, budou je mít možnost vidět i jejich přátelé. Z těch se často stávají noví fanoušci, pokud je váš profil zaujme.

V rámci marketingu je tedy možné sociální sítě využít zejména pro dosažení těchto cílů :

 • Budování PR a dobrého jména
 • Tvorba komunity vašich příznivců
 • Aktivní komunikace s příznivci
 • Prostor na publikování obsahu
 • Reklamní kampaně s přesným cílením

Prostřednictvím sociálních sítí je možné komunikovat zejména:

 • Aktuální dění – zajímavé informace z vnitřního dění ve společnosti
 • Důležité informace – aktuality, oznámení, návody k použití, recenze a podobně
 • Průzkumy a různé soutěže – spotřebitelské průzkumy a soutěže
 • Zajímavé fotografie – fotografie z prezentací, výstav, firemních akcí a podobně
 • Video obsah – informační, instruktážní a reportážní videa

Navzdory všem výhodám, které pro marketing sociální sítě nabízejí, je třeba říci, že nejsou vhodné úplně pro každého a mají svá specifika. Proto je třeba v rámci tvorby strategie zvážit, zda je tento kanál vhodný pro konkrétní produkt nebo službu.

Je to místo pro vás?

Svou profilovou stránku může mít na sociálních sítích každá společnost. V závislosti na předmětu obchodních aktivit se liší i rozsah možností, na které se dá v rámci marketingu použít. Pokud je cíl podpora prodeje, je možné propagovat především:

 • Značku zboží nebo služby osobní spotřeby
 • Událost nebo akci
 • Klub, diskotéku, restauraci, bar, kino či divadlo

V opačném případě budou sociální sítě plnit především funkci podpory PR aktivit a budování dobrého jména společnosti. Pravidelná komunikace se zákazníky a sympatizanty zároveň podpoří dobré vztahy.

Pro váš úspěch na sociálních sítích je důležitá důkladná analýza potenciálu, které pro vaši činnost tyto sítě nabízejí. Pokud znáte vaši cílovou skupinu, pak jsou sociální sítě prostor, kde byste neměli chybět. Na druhé straně nesmíme zapomenout na důkladné sledování statistiky a měření návratnosti investice pro rozhodování o dalším směřování a optimalizace vašich aktivit.

Marketing na sociálních sítích je tedy pro každého se správně nastavenou strategií. Určitě ho však netřeba přeceňovat. Tato oblast je zatím mladá a neustále se vyvíjí. Proto ji třeba považovat jako důležitý doplněk k ostatním formám online marketingu a celkového marketingového plánu. V případě, že se sami v této problematice nevyznáte, neudělejte chybu a obraťte se na odborníka. Chybám je lepší předcházet, než je napravovat.